Minikurz 2: Relax za pár minut
- Rubrika: Základy
- Autor: Elinor Selea
Škola zázraků, minikurz jógy pro začátečníky, psáno pro časopis „Záhady života“, část 2.
Žijete v neustálém kolotoči stresů a jen těžko si v něm dokážete najít chvilku jen pro sebe? Býváte poslední dobou vyšťavení a máte pocit, že nevíte, jak se zastavit a načerpat síly? Pak pro vás možná bude nesmírným přínosem náš nový seriál. Dnes vám zkušený jogín Eduard Selea představí několik jednoduchých jogínských cvičení, které zvládne úplně každý.
Stačí jen chtít vyzkoušet něco nového, pro vás zatím neznámého, a uvidíte, že účinky tohoto cvičení na sebe nenechají dlouho čekat. Ne nadarmo je lidé praktikují v nezměněné podobě už tisíce let… Jdeme na to! Ale ještě dříve, než začneme s praktickým cvičením jógy pro začátečníky, zeptejme se na několik důležitých informací.
Pane Eduarde, začínáme s jógou. Nedá mi to se nezeptat, zda je nutná nějaká příprava?
Ideální by bylo, abychom cvičili pokud možno nalačno. S plným žaludkem to půjde těžko. Nejdřív se trochu protáhneme a rozcvičíme, abychom tělo i mysl připravili na to, že s nimi budeme pracovat. Čtenáři se opravdu nemusí bát, že po nich budeme chtít nějaké artistické výkony, které by nezvládli. Nic takového je nečeká. Jak si už za chvíli sami ověří, jóga pracuje nejen s fyzickým tělem, ale především s myslí, s představivostí. Protáhnout svaly ale určitě nikomu neuškodí, protože pohyb nám pomůže soustředit se na to, co se bude dít. Tím zklidníme i své myšlenky.
Věřím, že mnoha lidem bude i pouhé protáhnutí dělat velký problém.
Je to tak… Ale jedno jim mohu slíbit: když se zbaví předsudků a prvotní nechuti, kterou v nich vzbudí už pouhá myšlenka na trochu pohybu, nebudou litovat. V dnešním dílu se budeme věnovat čisté relaxaci, která bude zahrnovat čtyři na sobě nezávislé jednoduché cviky. Každý, kdo se je naučí zařazovat do svého každodenního života, získá pro sebe velký dar. Jogíni – i ti začínající – jsou jako malíři. Mají před sebou pomalované pestrobarevné plátno, které mohou každým pokusem měnit, vylepšovat, zdokonalovat. Jóga je úžasná v tom, že i kdybychom ji cvičili jen jednu jedinou minutu, už nikdy nebudeme stejní, jako jsme byli předtím. A tento posun kupředu nám nikdo nikdy nevezme.
Je nutné mít na cvičení klid, nebo je možné je praktikovat kdekoliv a kdykoliv?
Záleží samozřejmě na typu cviku. Dnes se naučíme polohy, které – kromě jediné z nich – čtenáři zvládnou praktikovat kdekoliv.
Proč vnímáte jako důležité začít v našem seriálu právě relaxačními cviky?
Na to je jednoduchá odpověď. Podle mého názoru relaxaci jako takovou velmi podceňujeme. Hodně se o ní píše, ale často zůstává jen u slov, protože naše společnost je nyní zaměřena čistě na výkon, na výsledek, který odvádíme. Najít si během dne jen pouhých pár minut pro sebe většina lidí nezvládá a dopady, které má tato smutná skutečnost na jejich zdraví, se velmi podceňují.
Také jsem pořád v jednom kole…
A nejste sama. Doba se zrychluje a vytváří v nás umělý pocit, že nic nestíháme, že máme tolik úkolů, které nelze odkládat. Na společnost je vytvářen ohromný tlak. Ti nejúspěšnější lidé bývají prezentováni jako někdo, kdo se prakticky nezastaví – pracují od rána do noci. A je to v mnohých případech pravda. Na základě toho máme pocit, že abychom byli úspěšní, musíme být jako oni. Na výkonnostní úrovni soupeříme s kolegy v práci, soupeříme i se svými kamarády, dokonce i s rodinnými příslušníky. Zajímají nás hmatatelné výsledky a na základě toho si na sebe nakládáme obrovskou tíhu, obrovské množství každodenního stresu. Jedinou možností, jak v této zrychlené společnosti fungovat a nedoplatit na to zdravotními problémy, je naučit se relaxovat v pravém slova smyslu. Být v klidu. Potichu. Sám se sebou. To je relax.
Všichni o tom mluví, ale nakonec řeknou: „Na to nemám čas“.
Ano, to je pravda. Ale přesně ti sami lidé přijdou domů, utahaní z práce, a první co udělají je, že si zapnou televizi nebo rádio. Už dávno zapomněli, co znamená klid a relaxace v tom pravém slova smyslu. Stres je silná droga. Pokud jej nemáme, okamžitě si ho uměle vytváříme, nejsme už zvyklí nemít v sobě to neustálé napětí z blízké nebo vzdálené budoucnosti. Proč myslíte, že si dokážeme pořádně odpočinout jen na venkově, v lese nebo kdekoliv jinde mimo hlučnou civilizaci?
Protože je tam klid.
Ano. Tím blahodárným lékem je obyčejné ticho, které naše mysl – i naše duše – tolik a přímo zoufale potřebuje. Pokud se nám ticha a vnitřního klidu dlouhodobě nedostává, dříve nebo později se objeví něco, co nás z toho šíleného kolotoče vyvede. Něco nás zastaví, a často je to velmi bolestivá zkušenost. Pokusme se jí předejít. Jak uvidíte, stačí k tomu jen málo. Chtěl bych proto čtenáře poprosit, aby uvedené cviky nejprve nějakou dobu zkoušeli, a až poté soudili a hodnotili.
Začínáme se cvičením:
Diamantový sed
K ČEMU JE TO DOBRÉ:
Cvičení má velmi přínosné relaxační účinky. Pravidelným opakováním také postupně získáte rovnováhu mezi srdcem a myslí, přestanete prožívat konflikty mezi tím, co cítíte, že je správné, a tím, co si myslíte, že je vhodné. Do vašeho života se znovu vrátí radost a spontánnost, budete automaticky opouštět nepotřebné a svazující postoje, budete se zbavovat předsudků, které vám dala společnost a výchova.
POSTUP KROK ZA KROKEM:
- Z kleku se posaďte na paty, které budou přímo pod hýžděmi, hýždě spočívají na klenbě chodidel.
- Mezi koleny nechte několik centimetrů mezeru, paty ani chodidla by se neměly rozjíždět do stran.
- Hlava, záda, ramena i hýždě budou v jedné rovině, ruce dejte v bok, dlaně položte na přední část stehen.
- Zhluboka dýchejte a soustřeďte se současně (v jeden okamžik) na dva body na vašem těle – na bod uprostřed vašeho čela (třetí oko) a na bod uprostřed hrudníku (srdeční čakru).
- Veškerá vaše pozornost se bude zaměřovat pouze na tyto dva body současně.
- Jakýmkoliv jiným myšlenkám nepřikládejte důležitost.
- Ideální doba cvičení je alespoň tři minuty denně.
MOŽNÁ SE PTÁTE:
Jak může vypadat konflikt mezi srdcem a mysli? Neumím si to představit na konkrétním příkladu.
Eduard: „Někde uvnitř cítíte, že byste měl být kupříkladu malířem. Rozum vám ale předkládá zcela jiné argumenty – máte jiné povolání, které vás lépe materiálně zabezpečí, a malování nemá budoucnost. Podobných konfliktů mezi srdcem a myslí každý člověk denně prožívá desítky. Chtěl by udělat to, nebo ono, ale nakonec to neudělá, protože rozum většinou zvítězí na plné čáře. Tímto cvičením se časem dostane vaše mysl do souladu se srdcem, intuicí."
Fígl na utišení mysli: džňánamudrá
Mudry jsou jogínské pozice, univerzální gesta, která mají přímý vliv na psychiku každého člověka. Navozují zcela automaticky určité stavy. Dnes se naučíme džňánamudru, jednoduchou pozici prstů, která tiší rozbouřenou mysl, navozuje zklidnění v psychicky náročných situacích.
POSTUP KROK ZA KROKEM:
- Spojte palec ruky s ukazovákem, totéž udělejte i na druhé ruce.
- Mudru můžete používat kdykoliv a kdekoliv, v okamžiku, kdy si potřebujete vyčistit hlavu, nebo máte pocit, že se z vaší mysli stala „továrna“ na nežádoucí myšlenky.
- Obě ruce můžete mít položené na stehnech nebo kolenech, důležité je mít dlaně směrem vzhůru. Základem je mít je tak, aby vám bylo příjemně.
Poloha mrtvoly
Při této pozici symbolicky umíráme, odhazujeme staré způsoby našeho myšlení i jednání. Přichází stav blaženosti neutrality vůči okolnímu světu. Prostřednictvím této pozice si naplno uvědomíme, že naše fyzické tělo je jen pouhou schránkou, kterou přesahuje nejen naše duše, ale i naše další, fyzickým zrakem neviditelná energetická těla.
K ČEMU JE TO DOBRÉ:
Dokonalá relaxace těla i mysli, má ozdravné účinky, velmi dobře působí proti stresu a jeho následkům. Ideální v okamžiku, kdy se během dne cítíme unavení a bez energie.
POSTUP KROK ZA KROKEM:
- Lehněte si na pohodlně záda, dejte ruce podél těla, dlaně směřují vzhůru.
- Snažte se mít bedra i ramena co nejvíce u země, aniž by tam bylo jakékoliv napětí.
- Zavřete oči, uvolněte se a přibližně jednu minutu si plně uvědomujte, jak celé vaše tělo postupně měkne, uvolňuje a „propadá“ do podlahy. Nesměřujte svou pozornost jinam než na to, co právě „dělá“ vaše fyzické tělo.
- Nyní přesuneme svou pozornost do jednotlivých částí těla. Začínáme u levé nohy. Dokonale uvolníme prsty a cítíme, jak jsou vláčné, těžké, bez napětí. Pokračujeme přes chodidlo a nárt až ke kotníku, lýtku, kolenu, stehnu. Nespěchejte. Každou zmíněnou část těla si plně uvědomujte a pociťujte tíhu, která s uvolňováním přichází. Budete-li mít pocit, že máte jednu nohu jakoby v sádře, provedli jste svou část cvičení výborně. Vnímejte rozdíl mezi levou a pravou nohou.
- Nyní pokračujte stejným způsobem i na druhé noze. Nesnažte se cvičení urychlovat. Pokud vám dělá problém se soustředit, předříkávejte si v mysli, jakou část nohy právě uvolňujete, a říkejte si, jak cítíte její těžkost. Výsledky na fyzicko-emocionální úrovni se začnou dostavovat téměř okamžitě.
- Jakmile budete cítit příjemnou těžkost a uvolněnost obou nohou, uvědomte si ten zvláštní pocit, nechte nohy stále v tomto stavu a přejděte k levé ruce, ke konečkům prstů. Opět sval po svalu pokračujte až k ramenu.
- Tělem mohou procházet jemné vibrace, pocity tepla, mravenčení – to vše je známka, že cvičení provádíte správně.
- Nyní přesuňme svou pozornost na hýždě, oblast pánve a pohlavních orgánů – cítíme tíhu, uvolnění, vláčnost bez jakéhokoliv napětí. Pokračujeme k břichu, svalstvu zad, která se začínají „propadat“ do země, oblasti hrudníku, prsním svalům, krku a šíji. Vše je vláčné a dokonale uvolněné. Plně si to uvědomujte.
- Teď se vaše pozornost přesune k celé hlavě – postupně uvolňujte bradu, tvář, oční bulvy, čelo atd.
- Nyní si uvědomujte, co se děje s celým vaším tělem a jaké pocity vám poloha mrtvoly přináší. Stále buďte bez pohybu a věnujte veškerou svou pozornost tomu, co přichází. Může se objevovat jemné mravenčení – třeba v konečcích prstů – to je známka toho, že začínáte cítit svá další energetická těla. Můžete mít pocit, že se rozšiřujete, že je vaše tělo maličká schránka, kterou vaše duše mnohonásobně přesahuje, a že je mnohem větší, než fyzické tělo.
- Zůstaňte v tomto blaženém stavu další minuty a užívejte si svobodu, kterou vám tato pozice přináší.
- Poté budeme postupně do jednotlivých částí těla vracet jemný pohyb a „život“. Tuto fázi neuspěchejte, měla by (stále vleže) trvat alespoň dvě minutky, než ucítíte, že se můžete začít pomalu zvedat.
MOŽNÁ SE PTÁTE:
Neusnu u toho?
Eduard: „I když budete ležet se zavřenýma očima, je třeba neustále zaměstnávat mysl, směřovat svou pozornost na to, co si řekneme. Každá meditace by měla být tvořivá. Pokud nebude, pak nejspíš opravdu usnete, ale jen proto, že jste odvedli mysl jinam."
Kdy je vhodné tuto pozic provádět?
Eduard: „Kdykoliv během dne nebo navečer. Je třeba vyzkoušet, co to s vámi dělá. Na každého člověka může tento způsob relaxace působit trochu jinak. Je dost dobře možné, že se vám po tomto cviku už nebude chtít tolik spát, nebo že se vám naopak bude lépe usínat a váš spánek bude hlubší a odpočinkovější. Vyzkoušejte a uvidíte. Tento cvik se obvykle dělá na závěr po cvičení jógy, protože nám umožní se dokonale naladit na příjem veškerých změn na energetické úrovni, k nimž během cvičení došlo."
Váš dokonalý svět
K ČEMU JE TO DOBRÉ:
Okamžitá relaxace těla i mysli v jakémkoliv okamžiku dne.
POSTUP KROK ZA KROKEM:
- Lehněte si, nebo se usaďte do pohodlné polohy, která vám bude vyhovovat.
- Zavřete oči a ve své mysli si vytvořte váš dokonalý prostor. Jinými slovy: přesuňte se ve svých představách na místo, které si vytvoříte ve fantazii. Nenechte se nijak omezovat. Bude to místo, kam budete chodit odpočívat, kde se budete cítit bezpečně a sami sebou. Může to být váš pozemský nebo chcete-li nebeský Ráj, kde nejsou žádná pravidla.
- Můžete se tam libovolně pohybovat, ležet, nebo sedět, vyměňovat barvy i celkové prostředí, objevovat další zákoutí. Může to být místo v divoké přírodě, dům vašich snů, tajuplný ostrov se zázračně vonícími barevnými květy – cokoliv chcete. Hrajte si a dobarvujte další a další detaily.
- Kdykoliv se budete potřebovat energeticky dobít a odpočinout si, navštěvujte – klidně i na minutku – svůj tajný prostor, svůj dokonalý Ráj. Uvidíte, že se budete cítit úžasně.
MOŽNÁ SE PTÁTE:
Je ideální představovat si v mé krajině snů i další lidi?
Eduard: „Všechno je možné, pokud si to přejete. Ale měli by tam být jen na návštěvě. Protože je to vaše místo, váš prostor, vaše rozhodnutí, vaše zóna klidu a bezpečí. “