Tradiční ájurvédská metoda užívání bylinek s léčivými vlastnostmi
- Rubrika: Zdraví
- Autor: Andrei Gamulea
Ájurvéda, starověká věda, která je známá a praktikovaná po více než 5000 let, předkládá jednoduché a přirozené metody používání rostlin s léčivými účinky. Jednou z nich je i používání aromatických sušených rostlin ve formě jemného drceného prášku. Touto formou může být podávána většina bylin s léčivými vlastnostmi.
Vlastně nám tato metoda není nijak neznámá. Například používání koření při přípravě polévky či jiných jídel představuje právě praktické využití této metody. Vždyť jak často se sami přistihneme při ochutnávání barevných směsí koření, které máme v kuchyni k dispozici? Ať už je to dobře známé koření jako pepř a sůl, anebo aromatická koření jako koriandr, hořčice, paprika, kopr, libeček, petržel, skořice, vanilka, muškátový ořech nebo anýz, nebo jsme třeba uchváceni mátou, bazalkou a šalvějí.
Vždy, když trochu z těchto vonných koření ochutnáme, je to jak pro naše smysly tak i pro náš apetit něco příjemného a osvěžujícího. Probouzením chutě k jídlu a zlepšováním trávení, okouzlujíc naše smysly i mysl, nám prášek ze sezónních bylin odhaluje léčivou sílu v něm ukrytou.
Kdykoliv zatoužíme po tom, aby naše jídlo bylo delikátní, příjemné a dobře ochucené, máme důvod do něj přisypat i trošku jednoho nebo více koření, které známe a máme rádi. Někdy nás zvědavost donutí i k tomu, abychom si dali trošku vanilky nebo skořice na jazyk, nebo žvýkáme listy bazalky, abychom předeslali aroma, jaké dají našemu jídlu. Často nás jejich chuť dokáže okouzlit a žasneme nad jejich břitkostí či rázností. Jindy neodoláme a ochutnáme třeba lístky máty, což nás okamžitě zaplaví příjemným pocitem svěžesti a chladu.
Sušené rostliny, jsou-li užívány obezřetně, mají kladné účinky jak na naše tělo, tak i mysl. Proč tedy nevyužívat tuto extrémně jednoduchou metodu, abychom tak uplatnili četné léčivé účinky rostlin, které známe? Starověká ájurvédská věda zná celou řadu více či méně jednoduchých receptů, založených na použití sušených bylin pro zlepšení a léčení různých poruch nebo nemocí.
Pro výrobu prášku potřebujeme usušené rostliny stejného druhu, z nichž použijeme předem zvolenou užitkovou část, například kořen v případě lopuchu, listy u máty, květy heřmánku, plody anýzu, semínka pískavice, či pupeny v případě jedle. Rostlinný prášek nadrtíme s pomocí hmoždíře, anebo použijeme elektrický mlýnek, abychom rozdrcené části rostlin najemno umleli. Směs můžeme použít ihned, nebo ji uchováme v uzavřené nádobě pro použití pozdější.
Nejčastěji používáme množství bylinek co by se vlezlo na špičku nože až po malou čajovou lžičku. Směs vložíme pod jazyk a můžeme ji případně trošku zvlhčit vodou. Držíme prášek pod jazykem po dobu tří až dvaceti minut, podle použitých rostlin. Nakonec bylinky vyplivneme, nebo je můžeme polknout a zapít pramenitou vodou. Při dlouhodobém užívání je bereme většinou po šesti hodinách, 4x denně.
Držení směsi bylin delší dobu pod jazykem nám prostřednictvím smyslu chuti umožňuje vstoupit do rezonance se specifickými subtilními energiemi z makrokosmu, kterými jsou byliny oživovány po dobu svého života a ještě i dlouho po té, co byly utrženy a usušeny (neměli bychom však užívat sušené byliny starší než dva roky od sběru).
Praxe ukázala, že tato metoda je extrémně účinná pro zlepšení celé řady problémů, protože nevyužívá pouze účinku fyzických látek obsažených v rostlinách, ale také jejich subtilní, energetické účinky, třebaže to není tak známo. Z tohoto důvodu se nedoporučuje dvacet minut před použitím bylinek nic jíst a během působení a potom bychom si měli uvědomovat jejich jemné účinky, podobně jako například v případě používání pylu.
Abychom uvedli nějaký praktický příklad, pokud jsme například rozrušení po namáhavém a vyčerpávajícím dni a máme problémy usnout nebo si odpočinout, můžeme použít bylinky, které nám pomohou obnovit stav vnitřního ticha a míru, jako jsou květy lípy, maková semínka nebo komonice. Prášek z těchto rozemletých rostlin můžeme smíchat ve stejném poměru a směs nechat pod jazykem 10-15 minut. Tento jednoduchý recept má zklidňující účinky a snižuje náchylnost k nespavosti.